Middle years programme

Timetable

Lesson Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1 8.00-8.45
Polish A
K.Skruszewicz/
MTS Spanish
Religion/
MTS French (Mathea)
Music
P. Czajkowska
Swimming Pool
A.Dagiel
Languages B2
K.Sumińska/ E.
Nowakowska/
S.Malinowska
2 8.50-9.35
Geography
S.Olejniczak
Math gr.1
M.Tomaszewska/
Design gr.2
M.Telecki
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M.Kozłowski
Swimming Pool
A.Dagiel
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
3 9.35-10.20
Geography
S.Olejniczak
Math gr.1
M.Tomaszewska/
Design gr.2
M.Telecki
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M.Kozłowski
Meeting with
class teacher
Physical Education
A.Dagiel
4 10.35-11.20 Art
J.Jułga
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M.Kozłowski
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
Math gr.2
M.Tomaszewska/
Design gr.1
M.Telecki
Physical Education
A.Dagiel
5 11.20-12.05 Art
J.Jułga
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M.Kozłowski
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
Math gr.2
M.Tomaszewska/
Design gr.1
M.Telecki
Return from PE-
lunch break
6 12.50-13.35
Math gr.2
M.Tomaszewska
History
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
Chemistry gr.1
B.Bittner-Wróbel/
Biology gr.2
M.Tomaszewska
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
7 13.35-14.20
Math gr.2
M.Tomaszewska
History
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
Chemistry gr.1
B.Bittner-Wróbel/
Biology gr.2
M.Tomaszewska
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
8 14.30-15.15
MTS French G5+G6/ Spanish
ESL
A.Krzemińska
Math gr.1
M.Tomaszewska
English A
A.Krzemińska

Chemistry club

Math (gr.1+gr.2)
M.Tomaszewska
9 15.15-16.00 COLLABORATIVE PLANNING
FOR MYP TEACHERS 14.45-17.00
Math gr.1
M.Tomaszewska
Math PL (Maks)
10 16.15-17.00 COLLABORATIVE PLANNING
FOR MYP TEACHERS 14.45-17.00
Lesson Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
0 7.10-7.55 Religion
1 8.00-8.45
Swimming Pool
A.Dagiel
Art
J.Jułga
Math
M.Tomaszewska
Polish A
K.Skruszewicz
Design
M.Telecki
2 8.50-9.35
Swimming Pool
A.Dagiel
Art
J.Jułga
Physics
W.Masierak
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
Math
M.Tomaszewska
3 9.35-10.20
Music
P. Czajkowska
Meeting with class teacher
Physical Education
A.Dagiel
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
Math
M.Tomaszewska
4 10.35-11.20
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
Math
M.Tomaszewska
Physical Education
A.Dagiel
History
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
5 11.20-12.05
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
Math
M.Tomaszewska
Return from PE-
lunch break
History
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
6 12.50-13.35
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
Languages B2 E.Nowakowska/
S.Malinowska
Geography
S.Olejniczak
Languages B2 E.Nowakowska/
S.Malinowska
Biology
M.Tomaszewska
7 13.35-14.20
English A
A.Krzemińska/
English B
M.Sas
English A
A.Krzemińska
Geography
S.Olejniczak
Languages B2
E.Nowakowska/
S.Malinowska
Biology
M.Tomaszewska
8 14.30-15.15
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
ESL
A.Krzemińska
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
Design M.Telecki Social studies
J.Janiec
9 15.15-16.00 COLLABORATIVE PLANNING
FOR MYP TEACHERS 14.45-17.00
Languages B2
support
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
MTS French (Vincent)
10 16.15-17.00 COLLABORATIVE PLANNING
FOR MYP TEACHERS 14.45-17.00
MTS French (Vincent)
Polish B support/
MTS French
MTS French (Vincent)
Lesson Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
0 7.10-7.55 Religion
1 8.00-8.45
Social studies
J.Janiec
Swimming Pool
A.Dagiel
Geography
S.Olejniczak
Math
M.Tomaszewska
Math
M.Tomaszewska
2 8.50-9.35
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
Swimming Pool
A.Dagiel
Biology M.Tomaszewska
Math
M.Tomaszewska
Design
M.Telecki
3 9.35-10.20
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
Biology M.Tomaszewska
Physical Education
A.Dagiel
Design
M.Telecki
4 10.35-11.20
Math
M.Tomaszewska
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
Physical Education
A.Dagiel
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
5 11.20-12.05
Math
M.Tomaszewska
Art
J.Jułga
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
Return from PE-
lunch break
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
6 12.50-13.35
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
Art
J.Jułga
Physics
W.Masierak
History
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
7 13.35-14.20
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
Polish A
K.Skruszewicz
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
History
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
8 14.30-15.15
English A
M.Sas
+ 15.20-16.05
Math PL Zuzia/
Chemistry Natalia
ESL
A.Krzemińska
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
Biology PL Zuzia/ Polish B phases 3/4
MTS Spanish G8+G9
9 15.15-16.00 COLLABORATIVE PLANNING
FOR MYP TEACHERS 14.45-17.00
Languages B2
support
Meeting with
class teacher
Polish B
support
MTS Spanish G8+G9

Chemistry support

10 16.15-17.00 COLLABORATIVE PLANNING
FOR MYP TEACHERS 14.45-17.00
Lesson Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
0 7.10-7.55 Religion
1 8.00-8.45
Math
B.Mockiewicz
Biology
M.Tomaszewska
Swimming Pool
A.Dagiel
English A
M.Sas
MTS German
Vanessa
2 8.50-9.35
Math
B.Mockiewicz
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski/ Polish B Vanessa Lucjan
Swimming Pool
A.Dagiel
History
Polish A
K.Skruszewicz/
MTS German
Vanessa
3 9.35-10.20
Physical Education
A.Dagiel
Art
J.Jułga
Physics
W.Masierak
History
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
4 10.35-11.20
Physical Education
A.Dagiel
Design
M.Telecki
Geography
S.Olejniczak
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
5 11.20-12.05
Return from PE-
lunch break
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
Geography
S.Olejniczak
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
Biology
M.Tomaszewska
6 12.50-13.35
Math
B.Mockiewicz
English A
M.Sas/
English B
A.Krzemińska
Math
B.Mockiewicz
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski/ Polish B Vanessa Lucjan
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
7 13.35-14.20
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
Math
B.Mockiewicz
Design
M.Telecki
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
8 14.30-15.15
Polish A
K.Skruszewicz/
Polish B
M. Kozłowski
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska/
I.Wiśniewska
Physics
W.Masierak
Class meeting
Math PL Paweł
Exam prep Chemistry
9 15.15-16.00
Edb (Polish students only)
MTS Spanish G8+G9
Languages B2 support
Physics PL Paweł
Polish B
support
10 16.15-17.00
MTS Spanish G8+G9
Exam prep Biology
Lesson Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
0 7.10-7.55 Religion
1 8.00-8.45
Languages B2

K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
English A
M.Chrzan/
English B
A.Krzemińska
Swimming Pool
A.Dagiel
English A
M.Chrzan/

Polish A
B. Torbicka

English A
M.Chrzan/
English B
A.Krzemińska
2 8.50-9.35 Biology
M.Tomaszewska
English A
M.Chrzan/
English B
A.Krzemińska
Swimming Pool
A.Dagiel
Math
A.Mreła
English A
M.Chrzan/
English B
A.Krzemińska
3 9.35-10.20 Biology
M.Tomaszewska
Physical Education
A.Dagiel
Meeting with
class teacher
Math
A.Mreła
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
4 10.35-11.20
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
Physical Education
A.Dagiel
Physics
W.Masierak
Polish A
B. Torbicka/
Polish B
M. Kozłowski
Design
M.Telecki
5 11.20-12.05
Languages B2
K.Sumińska/
E.Nowakowska/
S.Malinowska
Return from PE-
lunch break
Physics
W.Masierak
Polish A
B. Torbicka/
Polish B
M. Kozłowski
Design
M.Telecki
6 12.50-13.35 Math
A.Mreła
Math
A.Mreła
Polish A
B. Torbicka/
Polish B
M. Kozłowski
Art
J.Jułga
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
7 13.35-14.20 History
Math
A.Mreła
Polish A
B. Torbicka/
Polish B
M. Kozłowski
Edb (Polish students only)
Chemistry
B.Bittner-Wróbel
8 14.30-15.15
History
Social studies
J.Janiec
Geography
S.Olejniczak
9 15.15-16.00
Personal Project
consultation class
Languages B2
support
Geography
S.Olejniczak
Polish B
support
10 16.15-17.00

This website uses analytics cookies to improve user experience. By continuing to use this website you agree to our cookie policy.